HK10A-12/A
Linear and Switching Power Supplies 12V 0.9A
product image
HK10A-12/A Picture
SeekIC No. : 002758083 Detail
HK10A-12/A: Linear and Switching Power Supplies 12V 0.9A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HK10A-12/A
Mfg:
TDK-Lambda
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Input Voltage : 85 VAC to 132 VAC Number of Outputs : 1
Output Voltage (Channel 1) : 12 V Output Current (Channel 1) : 0.9 A
Dimensions : 2.4 in L x 3.23 in W
Description
Product :
Commercial/Medical :
Output Power Rating :
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Output Voltage (Channel 3) :
Output Current (Channel 3) :
Mounting Style :
Number of Outputs : 1
Output Voltage (Channel 1) : 12 V
Input Voltage : 85 VAC to 132 VAC
Output Current (Channel 1) : 0.9 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationHK10A-12/A
VendorTDK-LAMBDA AMERICAS INC
CategoryPower Supplies
Number of Outputs1
Power (Watts)10.8W
Voltage - Output12V
Voltage - Input85 ~ 132V
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
1st Output12 VDC @ 900mA
2nd Output-
3rd Output-
4th Output-
Mounting TypeChassis Mount
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names HK10A 12 A