HK16081N2S-T
RF Inductors INDCTR HIFREQ MLTLYR 0603 1.20.3nH
product image
HK16081N2S-T Picture
SeekIC No. : 001211080 Detail
HK16081N2S-T: RF Inductors INDCTR HIFREQ MLTLYR 0603 1.20.3nH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HK16081N2S-T
Mfg:
Taiyo Yuden
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Inductance : 1.2 nH Tolerance : 0.3 nH
Maximum DC Current : 300 mAmps Maximum DC Resistance : 0.015 Ohms
Self Resonant Frequency : 13000 MHz Q Minimum : 8
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 0603 (1608 metric)
Description
Termination Style : SMD/SMT
Q Minimum : 8
Tolerance : 0.3 nH
Maximum DC Current : 300 mAmps
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Self Resonant Frequency : 13000 MHz
Inductance : 1.2 nH
Maximum DC Resistance : 0.015 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationHK16081N2S-T
VendorTaiyo Yuden
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1.2nH
Tolerance±0.3nH
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCeramic
Current 300mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8 @ 100MHz
Self Resonant Freq10GHz
DC Resistance (DCR)50.00 mOhm Max