HK16083N3K-T
RF Inductors INDCTR HIFREQ MLTLYR 0603 3.3nH 10%
product image
HK16083N3K-T Picture
SeekIC No. : 001215734 Detail
HK16083N3K-T: RF Inductors INDCTR HIFREQ MLTLYR 0603 3.3nH 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HK16083N3K-T
Mfg:
Taiyo Yuden
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Inductance : 3.3 nH Tolerance : 0.3 nH
Maximum DC Current : 300 mAmps Maximum DC Resistance : 0.06 Ohms
Self Resonant Frequency : 9000 MHz Q Minimum : 10
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 0603 (1608 metric)
Description
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 0.3 nH
Maximum DC Current : 300 mAmps
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Q Minimum : 10
Maximum DC Resistance : 0.06 Ohms
Inductance : 3.3 nH
Self Resonant Frequency : 9000 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationHK16083N3K-T
VendorTaiyo Yuden
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance3.3nH
Tolerance±10%
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCeramic
Current 300mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq10 @ 100MHz
Self Resonant Freq6GHz
DC Resistance (DCR)120.0 mOhm Max