HL1-HTM-DC48V
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 48V
product image
HL1-HTM-DC48V Picture
SeekIC No. : 003829636 Detail
HL1-HTM-DC48V: RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 48V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HL1-HTM-DC48V
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HL Manufacturer: Panasonic Electric Works
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 18.5mA Coil Voltage: 48VDC
Contact Form: SPDT (1 Form C) Contact Rating (Current): 15A
Switching Voltage: 125VAC - Nom Turn On Voltage (Max): 38.4 VDC
Package / Case : TQFN-56 Turn Off Voltage (Min): 4.8 VDC
Features: - Mounting Type: Chassis Mount
Termination Style: Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Contact Form: SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current): 15A
Packaging: Bulk
Features: -
Coil Voltage: 48VDC
Mounting Type: Chassis Mount
Turn Off Voltage (Min): 4.8 VDC
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Turn On Voltage (Max): 38.4 VDC
Series: HL
Switching Voltage: 125VAC - Nom
Coil Current: 18.5mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationHL1-HTM-DC48V
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .187" (4.7mm)
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage15A @ 125VAC
Coil Voltage48VDC
Control Off Voltage (Min)4.8 VDC
Control On Voltage (Max)38.4 VDC
Coil Current18.5mA