HL1-L-AC115V
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 115V
product image
HL1-L-AC115V Picture
SeekIC No. : 003829638 Detail
HL1-L-AC115V: RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 115V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HL1-L-AC115V
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HL Manufacturer: Panasonic Electric Works
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 10.4mA Coil Voltage: 115VAC
Contact Form: SPDT (1 Form C) Contact Rating (Current): 15A
Switching Voltage: 125VAC - Nom Turn On Voltage (Max): 92 VAC
Package / Case : TQFN-56 Turn Off Voltage (Min): 34.5 VAC
Features: LED Indicator Mounting Type: Socketable
Termination Style: Plug In, QC - 0.187" (4.7mm)
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Contact Form: SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current): 15A
Packaging: Bulk
Mounting Type: Socketable
Coil Voltage: 115VAC
Turn Off Voltage (Min): 34.5 VAC
Features: LED Indicator
Turn On Voltage (Max): 92 VAC
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Series: HL
Switching Voltage: 125VAC - Nom
Coil Current: 10.4mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationHL1-L-AC115V
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleQuick Connect - .187" (4.7mm)
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage15A @ 125VAC
Coil Voltage115VAC
Control Off Voltage (Min)34.5 VAC
Control On Voltage (Max)92 VAC
Coil Current10.4mA