HL1-L-AC24V
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 24V
product image
HL1-L-AC24V Picture
SeekIC No. : 003829639 Detail
HL1-L-AC24V: RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HL1-L-AC24V
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HL Manufacturer: Panasonic Electric Works
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 50mA Coil Voltage: 24VAC
Contact Form: SPDT (1 Form C) Contact Rating (Current): 15A
Switching Voltage: 125VAC - Nom Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 19.2 VAC Turn Off Voltage (Min): 7.2 VAC
Features: LED Indicator Mounting Type: Socketable
Termination Style: Plug In, QC - 0.187" (4.7mm)
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Contact Form: SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current): 15A
Packaging: Bulk
Coil Voltage: 24VAC
Mounting Type: Socketable
Coil Current: 50mA
Turn On Voltage (Max): 19.2 VAC
Turn Off Voltage (Min): 7.2 VAC
Features: LED Indicator
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Series: HL
Switching Voltage: 125VAC - Nom
Parameters:
Technical/Catalog InformationHL1-L-AC24V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleQuick Connect - .187" (4.7mm)
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage15A @ 125VAC
Coil Voltage24VAC
Control Off Voltage (Min)7.2 VAC
Control On Voltage (Max)19.2 VAC
Coil Current50mA