HL2-H-DC12V-F
General Purpose / Industrial Relays 10A DPDT 12VDC PLUG-IN
product image
HL2-H-DC12V-F Picture
SeekIC No. : 002549250 Detail
HL2-H-DC12V-F: General Purpose / Industrial Relays 10A DPDT 12VDC PLUG-IN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HL2-H-DC12V-F
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM) Coil Voltage : 12 VDC
Coil Resistance : 40 Ohms Coil Current : 75 mA
Mounting Style : Plug In Contact Material : Silver Tin Oxide
Description
Contact Current Rating :
Switching Voltage :
Coil Voltage : 12 VDC
Mounting Style : Plug In
Contact Material : Silver Tin Oxide
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM)
Coil Current : 75 mA
Coil Resistance : 40 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationHL2-H-DC12V-F
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleQuick Connect - .187" (4.7mm)
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage10A @ 250VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.2 VDC
Control On Voltage (Max)9.6 VDC
Coil Current75mA