HL2-H-DC48V-F
General Purpose / Industrial Relays HL Relay
product image
HL2-H-DC48V-F Picture
SeekIC No. : 002554960 Detail
HL2-H-DC48V-F: General Purpose / Industrial Relays HL Relay
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HL2-H-DC48V-F
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM) Coil Voltage : 48 VDC
Mounting Style : Plug In
Description
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Contact Current Rating :
Contact Material :
Mounting Style : Plug In
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM)
Coil Voltage : 48 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationHL2-H-DC48V-F
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleQuick Connect - .187" (4.7mm)
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage10A @ 250VAC
Coil Voltage48VDC
Control Off Voltage (Min)4.8 VDC
Control On Voltage (Max)38.4 VDC
Coil Current18.5mA