HLMP-Q155-F0021
Standard LED - SMD Poly Dome Red
product image
HLMP-Q155-F0021 Picture
SeekIC No. : 0050803 Detail
HLMP-Q155-F0021: Standard LED - SMD Poly Dome Red
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HLMP-Q155-F0021
Quick Details
LED Size : 2.34 mm x 2.21 mm x 2.92 mm Illumination Color : Red
Wavelength/Color Temperature : 637 nm Lens Color/Style : Non-Diffused
Forward Current : 20 mA Forward Voltage : 1.6 V
Luminous Intensity : 4 mcd Viewing Angle : 28 deg
Packaging : Reel
Description
Forward Current : 20 mA
Packaging : Reel
Illumination Color : Red
Forward Voltage : 1.6 V
Wavelength/Color Temperature : 637 nm
Lens Color/Style : Non-Diffused
Viewing Angle : 28 deg
LED Size : 2.34 mm x 2.21 mm x 2.92 mm
Luminous Intensity : 4 mcd
Parameters:
Technical/Catalog InformationHLMP-Q155-F0021
VendorAvago Technologies US Inc.
CategoryOptoelectronics
ColorRed
Lens Style/SizeRound, 1.8mm
Millicandela Rating4mcd
Voltage - Forward (Vf) Typ1.6V
Wavelength - Dominant637nm
Wavelength - Peak645nm
Current - Test1mA
Viewing Angle56°
Lens TypeClear
Luminous Flux3 mlm
Package / Case2.2mm x 2.1mm x 2.7mm