HM53-001R1VLF
HIGH POWER LOW COST INDUCTORS
product image
HM53-001R1VLF Picture
SeekIC No. : 003457290 Detail
HM53-001R1VLF: HIGH POWER LOW COST INDUCTORS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HM53-001R1VLF
Quick Details
Series: HM53 Manufacturer: TT Electronics/BI
Inductance: 1.1µH Current: 14A
Current - Saturation: - Current - Temperature Rise: -
Type: Toroidal Tolerance: ±20%
Shielding: Unshielded Maximum Power Dissipation : 20000 mW
DC Resistance (DCR): 3 mOhm Max Q @ Freq: -
Q @ Freq: -
Tolerance: ±20%
Mounting Type: Through Hole
Current: 14A
Inductance: 1.1µH
Type: Toroidal
DC Resistance (DCR): 3 mOhm Max