HM53-001R6HLF
HIGH POWER LOW COST INDUCTORS
product image
HM53-001R6HLF Picture
SeekIC No. : 003457291 Detail
HM53-001R6HLF: HIGH POWER LOW COST INDUCTORS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HM53-001R6HLF
Quick Details
Series: HM53 Manufacturer: TT Electronics/BI
Inductance: 1.6µH Current: 8A
Current - Saturation: - Current - Temperature Rise: -
Type: Toroidal Tolerance: ±20%
Maximum Power Dissipation : 20000 mW Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 4 mOhm Max Q @ Freq: -
Frequency - Self Resonant: - Material - Core: -
Package / Case: Radial Mounting Type: Through Hole
Description
Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: -
Shielding: Unshielded
Material - Core: -
Q @ Freq: -
Tolerance: ±20%
Frequency - Self Resonant: -
Inductance: 1.6µH
Package / Case: Radial
Mounting Type: Through Hole
Current: 8A
Type: Toroidal
DC Resistance (DCR): 4 mOhm Max