HM61-101R0LFTR7
INJECTION MOULDED INDUCTORS
product image
HM61-101R0LFTR7 Picture
SeekIC No. : 003454241 Detail
HM61-101R0LFTR7: INJECTION MOULDED INDUCTORS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HM61-101R0LFTR7
Quick Details
Series: HM61 Manufacturer: TT Electronics/BI
Inductance: 1µH Current: 4A
Current - Saturation: - Current - Temperature Rise: -
Type: Drum Core Tolerance: ±20%
Maximum Operating Temperature : + 140 C Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 15 mOhm Q @ Freq: -
Frequency - Self Resonant: 120MHz Material - Core: -
Package / Case: 0.335" L x 0.250" W x 0.224" H (8.51mm x 6.35mm x 5.70mm) Mounting Type: Surface Mount
Description
Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: -
Shielding: Unshielded
Q @ Freq: -
Tolerance: ±20%
Inductance: 1µH
Frequency - Self Resonant: 120MHz
Packaging: Tape & Reel (TR)
Current: 4A
Type: Drum Core
DC Resistance (DCR): 15 mOhm
Manufacturer: TT Electronics/BI
Series: HM61
Package / Case: 0.335" L x 0.250" W x 0.224" H (8.51mm x 6.35mm x 5.70mm)