HM70-455R6LFTR13
HIGH PWR LOW PROFILE INDUCTORS
product image
HM70-455R6LFTR13 Picture
SeekIC No. : 003454238 Detail
HM70-455R6LFTR13: HIGH PWR LOW PROFILE INDUCTORS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HM70-455R6LFTR13
Quick Details
Series: HM70 Manufacturer: TT Electronics/BI
Inductance: 5.6µH Current: 13A
Current - Saturation: 8A Current - Temperature Rise: 13A
Type: - Tolerance: ±20%
Maximum Operating Temperature : + 140 C Shielding: Shielded
DC Resistance (DCR): 6 mOhm Max Q @ Freq: -
Frequency - Self Resonant: - Material - Core: -
Package / Case: 0.492" L x 0.398" W x 0.260" H (12.50mm x 10.10mm x 6.60mm) Mounting Type: Surface Mount
Description
Material - Core: -
Mounting Type: Surface Mount
Q @ Freq: -
Type: -
Tolerance: ±20%
Shielding: Shielded
Inductance: 5.6µH
Frequency - Self Resonant: -
Packaging: Tape & Reel (TR)
Current - Temperature Rise: 13A
Current: 13A
Current - Saturation: 8A
DC Resistance (DCR): 6 mOhm Max
Manufacturer: TT Electronics/BI
Series: HM70
Package / Case: 0.492" L x 0.398" W x 0.260" H (12.50mm x 10.10mm x 6.60mm)