HMC31DRAI-S734
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A PCB
product image
HMC31DRAI-S734 Picture
SeekIC No. : 003127135 Detail
HMC31DRAI-S734: CONN EDGECARD 62POS .100 R/A PCB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HMC31DRAI-S734
Quick Details
Series: - Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Configuration : IGBT-Inverter Card Type: Non Specified - Dual Edge
Gender: Female Number of Positions/Bay/Row: 31
Number of Positions: 62 Card Thickness: 0.031" (0.79mm)
Number of Rows: 2 Pitch: 0.100" (2.54mm)
Features: - Mounting Type: Through Hole, Right Angle
Termination: Solder Contact Material: Beryllium Copper
Contact Finish: Gold Contact Finish Thickness: 30µin (0.76µm)
Contact Type: Full Bellows Color: Blue
Packaging: Tube
Number of Rows: 2
Pitch: 0.100" (2.54mm)
Features: -
Termination: Solder
Card Type: Non Specified - Dual Edge
Packaging: Tube
Number of Positions: 62
Series: -
Mounting Type: Through Hole, Right Angle
Number of Positions/Bay/Row: 31
Flange Feature: Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Card Thickness: 0.031" (0.79mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationHMC31DRAI-S734
VendorSullins Connector Solutions
CategoryConnectors
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Card TypeDual Edge
Contact FinishGold
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
ColorBlue