HMC31DREF-S734
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET
product image
HMC31DREF-S734 Picture
SeekIC No. : 003096268 Detail
HMC31DREF-S734: CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HMC31DREF-S734
Quick Details
Series: - Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Card Type: Non Specified - Dual Edge Gender: Female
Continuous Collector Current at 25 C : 45 A Number of Positions/Bay/Row: 31
Number of Positions: 62 Card Thickness: 0.031" (0.79mm)
Number of Rows: 2 Pitch: 0.100" (2.54mm)
Features: - Mounting Type: Panel Mount
Termination: Solder Eyelet(s) Contact Material: Beryllium Copper
Contact Finish: Gold Contact Finish Thickness: 30µin (0.76µm)
Contact Type: Full Bellows Color: Blue
Packaging: Tray
Number of Rows: 2
Pitch: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions: 62
Packaging: Tray
Series: -
Mounting Type: Panel Mount
Termination: Solder Eyelet(s)
Contact Material: Beryllium Copper
Flange Feature: Top Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Number of Positions/Bay/Row: 31
Card Thickness: 0.031" (0.79mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationHMC31DREF-S734
VendorSullins Connector Solutions
CategoryConnectors
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Card TypeDual Edge
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Solder Eyelet
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
ColorBlue