HMD16M36M12EG
Features: wPart IdentificationHMD16M36M12EG---4K Cycles/64ms Ref, Gold Access times : 50, 60ns High-density 64MByte design Single + 5V ±0.5V power supply JEDEC standard Pdpin & pinout TTL compatible inputs and outputs/CAS-before-/RAS & Hidden Refresh capability/RAS-only refresh capabilityE...
product image
HMD16M36M12EG Picture
SeekIC No. : 004364607 Detail
HMD16M36M12EG: Features: wPart IdentificationHMD16M36M12EG---4K Cycles/64ms Ref, Gold Access times : 50, 60ns High-density 64MByte design Single + 5V ±0.5V power supply JEDEC standard Pdpin & pinout TTL compat...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HMD16M36M12EG
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
wPart Identification
HMD16M36M12EG
---4K Cycles/64ms Ref, Gold
Access times : 50, 60ns
High-density 64MByte design
Single + 5V ±0.5V power supply
JEDEC standard Pdpin & pinout
TTL compatible inputs and outputs
/CAS-before-/RAS & Hidden Refresh capability
/RAS-only refresh capability
EDO Mode Operation
Specifications
PARAMETER
SYMBOL
RATING
Voltage on any pin relative to VSS
VIN, VOUT
-1V to 7.0V
Voltage on VCC supply relative to VSS
Vcc
-1V to 7.0V
Power Dissipation
PD
12W
Storage Temperature
TSTG
-55 to 125
Short Circuit Current
IOS
50mA
Description
The HMD16M36M12EG is a 16M x 36bit dynamic RAM high-density memory module. The module consists of eight CMOS 16M x 4bit DRAMs in 32-pin SOJ or TSOP packages and four CMOS 16Mx1bit DRAMs in SOJ or TSOP packages mounted on a 72-pin glass-epoxy substrate. A 0.1 or 0.22uF decoupling capacitor is mounted on the printed circuit board for each DRAM components. The module HMD16M36M12EG is a Single In-line Memory Module with edge connections and is intended for mounting in to 72-pin edge connector sockets. All module components may be powered from a single 5V DC power supply and all inputs and outputs are TTL-compatible.