HMD4M64D16E
Features: Part Identification HMD4M64D16E --- 4KCycles/64ms Ref, Gold Plate LeadHigh-density 32MByte designNew JEDEC standard proposal without bufferCAS-before-RAS Refresh capabilityRAS-only and Hidden refresh capabilitySingle +5± 0.5V power supplyEDO mode operation.LVTTL compatible inputs and out...
product image
HMD4M64D16E Picture
SeekIC No. : 004364632 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HMD4M64D16E
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
 Part Identification
    HMD4M64D16E --- 4KCycles/64ms Ref, Gold Plate Lead
 High-density 32MByte design
 New JEDEC standard proposal without buffer
 CAS-before-RAS Refresh capability
 RAS-only and Hidden refresh capability
 Single +5± 0.5V power supply
 EDO mode operation.
 LVTTL compatible inputs and outputs
 FR4-PCB design
 Access times : 50, 60ns
Specifications
PARAMETER
SYMBOL
RATING
Voltage on Any Pin Relative to Vss
VIN ,OUT
-0.5V to 4.6V
Voltage on Vcc Supply Relative to Vss
Vcc
-0.5V to 4.6V
Power Dissipation
PD
18W
Storage Temperature
TSTG
-55oC to 150oC
Short Circuit Output Current
IOS
50mA
Description
The HMD4M64D16E is a 4Mx64bits Dynamic RAM high density memory module. It consists of sixteen CMOS 4Mx4bits DRAMs in SOJ/TSOPІІ 400mil packages mounted on a 168-pin glass-epoxy substrate. A 0.1 or 0.22uF decoupling capacitor is mounted on the printed circuit board for each DRAM. It is a Dual In-line Memory Module and is intended for mounting into 168 pin edge connector sockets