HMK212B7103KG-T
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT CAP MIDHI VOL 0805 100V X7R 10nF 10%
product image
HMK212B7103KG-T Picture
SeekIC No. : 00804211 Detail
HMK212B7103KG-T: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT CAP MIDHI VOL 0805 100V X7R 10nF 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HMK212B7103KG-T
Mfg:
Taiyo Yuden
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 0.01 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 100 Volts Temperature Coefficient / Code : X7R
Case Code - in : 0805 Case Code - mm : 2012
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : High Voltage MLCCs
Packaging : Reel
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient / Code : X7R
Voltage Rating : 100 Volts
Case Code - in : 0805
Case Code - mm : 2012
Capacitance : 0.01 uF
Product : High Voltage MLCCs
Parameters:
Technical/Catalog InformationHMK212B7103KG-T
VendorTaiyo Yuden
CategoryCapacitors
Capacitance10000pF
Voltage - Rated 100V
Tolerance±10%
Package / Case0805 (2012 metric)
Temperature CoefficientX7R
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C