HOA2006-001
Optical Switches, Transmissive, with Photo IC Output Infrared Sensors
product image
HOA2006-001 Picture
SeekIC No. : 0085096 Detail
HOA2006-001: Optical Switches, Transmissive, with Photo IC Output Infrared Sensors
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HOA2006-001
Mfg:
Honeywell
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Description
Series: -
Sensing Method: Reflective
Mounting Type: Through Hole
Current - Supply: 20mA
Packaging: Bulk
Sensing Light: Infrared
Output Configuration: NPN - Open Collector
Manufacturer: Honeywell Sensing and Control
Sensing Distance: 0.472" (12mm)
Sensing Object: Kodak? Gray Card, White Paper
Voltage - Supply: 5V