HPK600K3R
RESISTOR HEAT SINK 3.0 OHM 600W
product image
HPK600K3R Picture
SeekIC No. : 003835307 Detail
HPK600K3R: RESISTOR HEAT SINK 3.0 OHM 600W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HPK600K3R
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HPK600 Processor Series : ColdFire
Manufacturer: Vishay Huntington Electric Inc. Resistance (Ohms): 3
Power (Watts): 600W Composition: Wirewound
Features: - Temperature Coefficient: ±150ppm/°C
Tolerance: ±10% Coating, Housing Type: Epoxy Coated
Mounting Feature: Flanges Size / Dimension: 2.560" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
Height: 0.906" (23.00mm) Lead Style: M4 Threaded
Resistance (Ohms): 3
Tolerance: ±10%
Series: HPK600
Power (Watts): 600W
Temperature Coefficient: ±150ppm/°C
Size / Dimension: 2.560" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
Height: 0.906" (23.00mm)
Package / Case: Box
Parameters:
Technical/Catalog InformationHPK600K3R
VendorHuntington Electric Inc.
CategoryResistors
Resistance In Ohms3.0
Power (Watts)600W
Tolerance±10%
CompositionWirewound