HR01184J
Metal Film Resistors - Through Hole IDC - MINI RESISTOR
product image
HR01184J Picture
SeekIC No. : 001641350 Detail
HR01184J: Metal Film Resistors - Through Hole IDC - MINI RESISTOR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HR01184J
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Resistance : 180 KOhms Tolerance : 5 %
Power Rating : 62.5 mWatts Voltage Rating : 50 Volts
Temperature Coefficient : 250 PPM / C Termination Style : Axial
Operating Temperature Range : - 55 C to + 70 C Dimensions : 0.91 mm W x 1.91 mm L x 0.91 mm H
Packaging : Bulk
Tolerance : 5 %
Resistance : 180 KOhms
Voltage Rating : 50 Volts
Dimensions : 0.91 mm W x 1.91 mm L x 0.91 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationHR01184J
VendorAVX Corporation
CategoryResistors
Resistance In Ohms180K
Power (Watts)0.063W, 1/16W
Tolerance±5%
CompositionThick Film