HRSR-060FR-10
HEAT SHRINK TUBING
product image
HRSR-060FR-10 Picture
SeekIC No. : 002903307 Detail
HRSR-060FR-10: HEAT SHRINK TUBING
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HRSR-060FR-10
  • Qty
  • 0~60
Quick Details
Series: HRSR-FR Manufacturer: TE Connectivity
Type: Tubing, Semi Rigid Shrinkage Ratio: 5.6 to 1
Length: 0.833' (254.00mm, 10.00") Inner Diameter - Supplied: 0.600" (15.2mm)
Inner Diameter - Recovered: 0.150" (3.8mm) Recovered Wall Thickness: 0.060" (1.52mm)
Material: Polyolefin Features: Flame Retardant
Dimensions : 93 mm x 66 mm x 11 mm
Description
Manufacturer: TE Connectivity
Material: Polyolefin
Features: Flame Retardant
Color: Black
Type: Tubing, Semi Rigid
Inner Diameter - Recovered: 0.150" (3.8mm)
Recovered Wall Thickness: 0.060" (1.52mm)
Shrinkage Ratio: 5.6 to 1
Series: HRSR-FR
Length: 0.833' (254.00mm, 10.00")
Inner Diameter - Supplied: 0.600" (15.2mm)