HRSR-175FR-10
HEAT SHRINK TUBING
product image
HRSR-175FR-10 Picture
SeekIC No. : 002903308 Detail
HRSR-175FR-10: HEAT SHRINK TUBING
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HRSR-175FR-10
  • Qty
  • 0~60
Quick Details
Series: HRSR-FR Manufacturer: TE Connectivity
Type: Tubing, Semi Rigid Shrinkage Ratio: 5.6 to 1
Length: 0.833' (254.00mm, 10.00") Inner Diameter - Supplied: 1.750" (44.5mm)
Inner Diameter - Recovered: 0.320" (8.1mm) Recovered Wall Thickness: 0.095" (2.41mm)
Material: Polyolefin Features: Flame Retardant
Dimensions : 93 mm x 66 mm x 11 mm
Description
Manufacturer: TE Connectivity
Material: Polyolefin
Features: Flame Retardant
Color: Black
Type: Tubing, Semi Rigid
Inner Diameter - Supplied: 1.750" (44.5mm)
Shrinkage Ratio: 5.6 to 1
Series: HRSR-FR
Recovered Wall Thickness: 0.095" (2.41mm)
Length: 0.833' (254.00mm, 10.00")
Inner Diameter - Recovered: 0.320" (8.1mm)