HSD32M72D18P
Features: • Part Identification- HSD32M72D18P-F/10L : 100MHz (CL=3)- HSD32M72D18P-F/10 : 100MHz (CL=2)- HSD32M72D18P-F/12 : 125MHz (CL=3)- HSD32M72D18P-F/13 : 133MHz (CL=3)- F means Auto & Self refresh with Low-Power (3.3V)• Burst mode operation• Auto & self refresh capab...
product image
HSD32M72D18P Picture
SeekIC No. : 004366027 Detail
HSD32M72D18P: Features: • Part Identification- HSD32M72D18P-F/10L : 100MHz (CL=3)- HSD32M72D18P-F/10 : 100MHz (CL=2)- HSD32M72D18P-F/12 : 125MHz (CL=3)- HSD32M72D18P-F/13 : 133MHz (CL=3)- F means Auto &...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HSD32M72D18P
Description
Features:
• Part Identification
- HSD32M72D18P-F/10L : 100MHz (CL=3)
- HSD32M72D18P-F/10 : 100MHz (CL=2)
- HSD32M72D18P-F/12 : 125MHz (CL=3)
- HSD32M72D18P-F/13 : 133MHz (CL=3)
- F means Auto & Self refresh with Low-Power (3.3V)
• Burst mode operation
• Auto & self refresh capability (4096 Cycles/64ms)
• LVTTL compatible inputs and outputs
• Single 3.3V ±0.3V power supply
• MRS cycle with address key programs
- Latency (Access from column address)
- Burst length (1, 2, 4, 8 & Full page)
- Data scramble (Sequential & Interleave)
• All inputs are sampled at the positive going edge of the system clock
• The used device is 8M x 8bit , 4Banks SDRAM
Specifications
PARAMETER SYMBOL RATING
Voltage on Any Pin Relative to Vss VIN ,OUT -1V to 4.6V
Voltage on Vcc Supply Relative to Vss Vcc -1V to 4.6V
Power Dissipation PD 18W
Storage Temperature TSTG -55 to 150
Short Circuit Output Current IOS 50mA
Description
The HSD32M72D18P is a 32M x 72 bit Synchronous Dynamic RAM high-density memory module. The module consists of eighteen CMOS 16M x 8 bit with 4banks Synchronous DRAMs in TSOP-II 400mil packages and 2K EEPROM in 8-pin TSSOP package on a 168-pin glass-epoxy. Two 0.33uF-decoupling capacitors are mounted on the printed circuit board in parallel for each SDRAM. The HSD32M72D18P is a DIMM (Dual in line Memory Module) and is intended for mounting into 168-pin edge connector sockets. Synchronous design allows precise cycle control with the use of system clock. I/O transactions are possible on every clock cycle. Range of operating frequencies, programmable latencies allows the same device to be useful for a variety of high bandwidth, high performance memory system applications All module components may be powered from a single 3.3V DC power supply and all inputs and outputs are LVTTL-compatible.