HSD32M72D18R
Descriptionhe HSD32M72D18R is a 32M x 72 bit Synchronous Dynamic RAM high-density memory module. It is a DIMM (Dual in line Memory Module) and is intended for mounting into 168-pin edge connector sockets. The features of HSD32M72D18R can be summarized as:(1)Single 3.3V ±0.3V power supply ; (2)Bur...
product image
HSD32M72D18R Picture
SeekIC No. : 004366028 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HSD32M72D18R
Description
The features of HSD32M72D18R can be summarized as:(1)Single 3.3V ±0.3V power supply ; (2)Burst mode operation ; (3)Auto & self refresh capability (4096 Cycles/64ms) ; (4)LVTTL compatible inputs and outputs; (5)MRS cycle with address key programs:Latency (Access from column address),Burst length (1, 2, 4, 8 & Full page),Data scramble (Sequential & Interleave) ; (6)All inputs are sampled at the positive going edge of the system clock ; (7)The used device is 4M x 8bit x 4Banks DRAM.
The absolute maximum ratings of HSD32M72D18R are:(1)Voltage on Any Pin Relative to Vss:-1V to 4.6V ; (2)Voltage on Vcc Supply Relative to Vss:-1V to 4.6V ; (3)Power Dissipation:18W ; (4)Storage Temperature:-55°C to 150°C ; (5)Short Circuit Output Current:50mA.Notes: Permanent device damage may occur if " Absolute Maximum Ratings" are exceeded. Functional operation should be restricted to the conditions as detailed in the operational sections of this data sheet. Exposure to absolute maximum rating conditions for extended periods may affect device reliability.