HSD4M64B4W
Features: • Part IdentificationHSD4M64B4W-10 : 100MHz (CL=2)HSD4M64B4W-10L : 100MHz (CL=3)HSD4M64B4W-12 : 125MHz (CL=3)HSD4M64B4W-13 : 133MHz (CL=3)• Burst mode operation• Auto & self refresh capability (4096 Cycles/64ms)• LVTTL compatible inputs and outputs• Sing...
product image
HSD4M64B4W Picture
SeekIC No. : 004366033 Detail
HSD4M64B4W: Features: • Part IdentificationHSD4M64B4W-10 : 100MHz (CL=2)HSD4M64B4W-10L : 100MHz (CL=3)HSD4M64B4W-12 : 125MHz (CL=3)HSD4M64B4W-13 : 133MHz (CL=3)• Burst mode operation• Auto &am...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HSD4M64B4W
Description
Features:
• Part Identification
HSD4M64B4W-10 : 100MHz (CL=2)
HSD4M64B4W-10L : 100MHz (CL=3)
HSD4M64B4W-12 : 125MHz (CL=3)
HSD4M64B4W-13 : 133MHz (CL=3)
• Burst mode operation
• Auto & self refresh capability (4096 Cycles/64ms)
• LVTTL compatible inputs and outputs
• Single 3.3V ±0.3V power supply
• MRS cycle with address key programs
- Latency (Access from column address)
- Burst length (1, 2, 4, 8 & Full page)
- Data scramble (Sequential & Interleave)
• All inputs are sampled at the positive going edge of the system clock
• The used device is 1M x 16bit x 4Banks SDRAM
Specifications
PARAMETER
SYMBOL
RATING
Voltage on Any Pin Relative to Vss
VIN ,OUT
-1V to 4.6V
Voltage on Vcc Supply Relative to Vss
Vcc
-1V to 4.6V
Power Dissipation
PD
4W
Storage Temperature
TSTG
-55 to 150
Short Circuit Output Current
IOS
400mA
Description
The HSD4M64B4W is a 4M x 64 bit Synchronous Dynamic RAM high density memory module. The module consists of four CMOS 1M x 16 bit x 4banks Synchronous DRAMs in TSOP-II 400mil packages on a 144-pin glass-epoxy substrate. Two 0.1uF decoupling capacitors are mounted on the printed circuit board in parallel for each SDRAM. The SD4M64B4W is a SO-DIMM(Small Outline Dual in line Memory Module) and is intended for mounting into 144-pin edge connector sockets. Synchronous design allows precise cycle control with the use of system clock. I/O transactions are possible on every clock cycle. Range of operating frequencies, programmable latencies allows HSD4M64B4W to be useful for a variety of high bandwidth, high performance memory system applications All module components may be powered from a single 3.3V DC power supply and all inputs and outputs are LVTTL-compatible.