HSD64M64B8W
product image
HSD64M64B8W Picture
SeekIC No. : 004366037 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HSD64M64B8W
Description
The features of HSD64M64B8W can be summarized as:(1)Burst mode operation ; (2)Auto & self refresh capability (8192 Cycles/64ms) ; (3)LVTTL compatible inputs and outputs ; (4)Single 3.3V ±0.3V power supply ; (5)MRS cycle with address key programs:Latency (Access from column address),Burst length (1, 2, 4, 8 & Full page),Data scramble (Sequential & Interleave) ; (6)All inputs are sampled at the positive going edge of the system clock ; (7)The used device is 8M x 16bit x 4Banks SDRAM.
The absolute maximum ratings of HSD64M64B8W are:(1)Voltage on Any Pin Relative to Vss:-1V to 4.6V ; (2)Voltage on Vcc Supply Relative to Vss:-1V to 4.6V ; (3)Power Dissipation:8W ; (4)Storage Temperature:-55°C to 150°C; (5)Short Circuit Output Current:400mA.Notes: Permanent device damage may occur if " Absolute Maximum Ratings" are exceeded. Functional operation should be restricted to the conditions as detailed in the operational sections of this data sheet. Exposure to absolute maximum rating conditions for extended periods may affect device reliability.