HSD64M72D18RP
product image
HSD64M72D18RP Picture
SeekIC No. : 004366042 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HSD64M72D18RP
Description
The features of HSD64M72D18RP can be summarized as:(1)Burst mode operation ; (2)Auto & self refresh capability (8192 Cycles/64ms) ; (3)LVTTL compatible inputs and outputs ; (4)Single 3.3V ±0.3V power supply ; (5)MRS cycle with address key programs:Latency (Access from column address),Burst length (1, 2, 4, 8 & Full page),Data scramble (Sequential & Interleave) ; (6)All inputs are sampled at the positive going edge of the system cloc ; (7)serial presence detect with EEPROM ; (8)The used device is 16M x 4bit x 4Banks SDRAM.
The absolute maximum ratings of HSD64M72D18RP are:(1)Voltage on Any Pin Relative to Vss:-1V to 4.6V ; (2)Voltage on Vcc Supply Relative to Vss:-1V to 4.6V ; (3)Power Dissipation:18W ; (4)Storage Temperature:-55°C to 150°C ; (5)Short Circuit Output Current:50mA.Notes:Permanent device damage may occur if " Absolute Maximum Ratings" are exceeded. Functional operation should be restricted to the conditions as detailed in the operational sections of this data sheet.   Exposure to absolute maximum rating conditions for extended periods may affect device reliability.