HSM536-10.0000
OSCILLATOR 10MHZ HCMOS SMD
product image
HSM536-10.0000 Picture
SeekIC No. : 003416094 Detail
HSM536-10.0000: OSCILLATOR 10MHZ HCMOS SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HSM536-10.0000
  • Qty
  • 0~25
Quick Details
Series: HSM536 Manufacturer: Connor-Winfield
Type: XO (Standard) Frequency: 10MHz
Function: Tri-State (Output Enable) Output: HCMOS
Power Dissipation : 280 mW Voltage - Supply: 5V
Frequency Stability: ±100ppm Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max): 20mA Ratings: -
Mounting Type: Surface Mount Size / Dimension: 0.435" L x 0.250" W (11.05mm x 6.35mm)
Height: 0.105" (2.67mm) Package / Case: 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Description
Type: XO (Standard)
Function: Tri-State (Output Enable)
Ratings: -
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Voltage - Supply: 5V
Output: HCMOS
Frequency: 10MHz
Current - Supply (Max): 20mA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Frequency Stability: ±100ppm
Packaging: Tube
Manufacturer: Connor-Winfield
Height: 0.105" (2.67mm)
Series: HSM536
Size / Dimension: 0.435" L x 0.250" W (11.05mm x 6.35mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationHSM536-10.0000
VendorConnor-Winfield
CategoryCrystals and Oscillators
Frequency10MHz
Package / CaseSMD 11mm x 6.35mm
PackagingTube
Supply Voltage5V
TypeStandard
Frequency Stability±100ppm
Supply Current20mA