HTZ120A38K
Diodes (General Purpose, Power, Switching) 2 Amps 38000V
product image
HTZ120A38K Picture
SeekIC No. : 00137447 Detail
HTZ120A38K: Diodes (General Purpose, Power, Switching) 2 Amps 38000V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HTZ120A38K
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Switching Diodes Peak Reverse Voltage : 30000 V
Forward Continuous Current : 2 A Max Surge Current : 200 A
Configuration : Dual Series Forward Voltage Drop : 36.8 V
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA Operating Temperature Range : + 180 C
Package / Case : HTZ Packaging : Box
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Product : Switching Diodes
Configuration : Dual Series
Max Surge Current : 200 A
Forward Continuous Current : 2 A
Packaging : Box
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA
Operating Temperature Range : + 180 C
Package / Case : HTZ
Forward Voltage Drop : 36.8 V
Peak Reverse Voltage : 30000 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationHTZ120A38K
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)38000V (38kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If36.8V @ 12A
Current - Reverse Leakage @ Vr500A @ 38000V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)