HTZ180D35K
Diodes (General Purpose, Power, Switching) 2 Amps 35000V
product image
HTZ180D35K Picture
SeekIC No. : 00137439 Detail
HTZ180D35K: Diodes (General Purpose, Power, Switching) 2 Amps 35000V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HTZ180D35K
Quick Details
Product : Switching Diodes Peak Reverse Voltage : 35000 V
Forward Continuous Current : 1.3 A Max Surge Current : 100 A
Configuration : Dual Series Forward Voltage Drop : 22 V
Configuration : Dual Series
Max Surge Current : 100 A
Package / Case : HTZ
Peak Reverse Voltage : 35000 V
Forward Continuous Current : 1.3 A
Forward Voltage Drop : 22 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationHTZ180D35K
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35000V (35kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)1.3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If22V @ 2A
Current - Reverse Leakage @ Vr500A @ 35000V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)