HTZ250G28K
Diodes (General Purpose, Power, Switching) 3 Amps 28000V
product image
HTZ250G28K Picture
SeekIC No. : 00137465 Detail
HTZ250G28K: Diodes (General Purpose, Power, Switching) 3 Amps 28000V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HTZ250G28K
Quick Details
Product : Switching Diodes Peak Reverse Voltage : 28000 V
Forward Continuous Current : 2.7 A Max Surge Current : 200 A
Configuration : Dual Series Forward Voltage Drop : 32 V
Configuration : Dual Series
Max Surge Current : 200 A
Package / Case : HTZ
Forward Continuous Current : 2.7 A
Forward Voltage Drop : 32 V
Peak Reverse Voltage : 28000 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationHTZ250G28K
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)28000V (28kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)2.7A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If32V @ 12A
Current - Reverse Leakage @ Vr500A @ 28000V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)