HTZ260G14K
Diodes (General Purpose, Power, Switching) 6 Amps 14000V
product image
HTZ260G14K Picture
SeekIC No. : 00137427 Detail
HTZ260G14K: Diodes (General Purpose, Power, Switching) 6 Amps 14000V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HTZ260G14K
Quick Details
Product : Switching Diodes Peak Reverse Voltage : 14000 V
Forward Continuous Current : 4.7 A Max Surge Current : 200 A
Configuration : Dual Series Forward Voltage Drop : 16 V
Configuration : Dual Series
Max Surge Current : 200 A
Package / Case : HTZ
Peak Reverse Voltage : 14000 V
Forward Continuous Current : 4.7 A
Forward Voltage Drop : 16 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationHTZ260G14K
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)14000V (14kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)4.7A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If16V @ 12A
Current - Reverse Leakage @ Vr500A @ 14000V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)