HYB18L256169BF-7.5
product image
HYB18L256169BF-7.5 Picture
SeekIC No. : 004368541 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HYB18L256169BF-7.5
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 4 banks × 4 Mbit × 16 organization
• Fully synchronous to positive clock edge
• Four internal banks for concurrent operation
• Programmable CAS latency: 2, 3
• Programmable burst length: 1, 2, 4, 8 or full page
• Programmable wrap sequence: sequential or interleaved
• Programmable drive strength
• Auto refresh and self refresh modes
• 8192 refresh cycles / 64 ms
• Auto precharge
• Commercial (0°C to +70°C) and Extended (-25°C to +85°C) operating temperature range
• 54-ball PG-VFBGA package (11.0 × 8.0 × 1.0 mm)
• RoHS Compliant Product1)
Specifications
Parameter Symbol Values Unit
min. max.
Power Supply Voltage VDD -0.3 2.7 V
Power Supply Voltage for Output Buffer VDDQ -0.3 2.7 V
Input Voltage VIN -0.3 VDDQ + 0.3 V
Output Voltage VOUT -0.3 VDDQ + 0.3 V
Operation Case Temperature Commercial TC 0 + 70
Extended -25 +85
Storage Temperature TSTG -55 +150
Power Dissipation PD - 0.7 W
Short Circuit Output Current IOUT - 50 mA
Description
The HYB18L256169BF-7.5 is especially designed for mobile applications. It operates from a 1.8V power supply.