HYB18L512160BF-7.5
product image
HYB18L512160BF-7.5 Picture
SeekIC No. : 004368542 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HYB18L512160BF-7.5
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 4 banks * 8 Mbit * 16 organization
• Fully synchronous to positive clock edge
• Four internal banks for concurrent operation
• Programmable CAS latency: 2, 3
• Programmable burst length: 1, 2, 4, 8 or full page
• Programmable wrap sequence: sequential or interleaved
• Programmable drive strength
• Auto refresh and self refresh modes
• 8192 refresh cycles / 64 ms
• Auto precharge
• Commercial (0 to +70) and Extended (-25 to +85) operating temperature range
• Dual-Die 54-ball PG-TFBGA package (12.0 * 8.0 * 1.2 mm)
• RoHS Compliant Products1)
Power Saving Features
• Low supply voltages: VDD = 1.70 V to 1.95 V, VDDQ = 1.70 V to 1.95 V
• Optimized self refresh (IDD6) and standby currents (IDD2 / IDD3)
• Programmable Partial Array Self Refresh (PASR)
• Temperature Compensated Self-Refresh (TCSR), controlled by on-chip temperature sensor
• Power-Down and Deep Power Down modes
Specifications
Parameter
Symbol
Limit Values
Unit
Min.
Max.
Power Supply Voltage
Power Supply Voltage for Output Buffer
Input Voltage
Output Voltage
Operation Case Temperature
Storage Temperature
Power Dissipation
Short Circuit Output Current
Commercial
Extended
VDD
VDDQ
VIN
VOUT
TC
TC
TSTG
PD
IOUT
-0.3
VDDQ + 0.3
VDDQ + 0.3
+70
V
V
W
mA
Description
The HYB18L512160BF-7.5 is specially designed for mobile applications. It operates from a 1.8 V power supply. Power consumption in self refresh mode is drastically reduced by an On-Chip Temperature Sensor (OCTS); it can further be reduced by using the programmable Partial Array Self Refresh (PASR). A conventional data-retaining Power Down (PD) mode is available as well as a non-data-retaining Deep Power Down (DPD) mode. The HY[B/E]18L512160BF is housed in a Dual-Die 54-ball PG-TFBGA package.