HYS64V64220GBDL-7
Specifications Parameter Symbol Values Unit Min. Max. Input / Output voltage relative to VSS VIN, VOUT 1.0 4.6 V Power supply voltage on VDD VDD -1.0 ...
product image
HYS64V64220GBDL-7 Picture
SeekIC No. : 004369479 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HYS64V64220GBDL-7
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Specifications
Parameter
Symbol
Values
Unit
Min.
Max.
Input / Output voltage relative to VSS
VIN, VOUT
1.0
V
Power supply voltage on VDD
VDD
-1.0
V
Storage temperature range
TSTG
-55
Power dissipation
PD
16
W
Data out current (short circuit)
IOS
50
%
Description
This INFINEON module of the HYS64V64220GBDL-7 is an industry standard 144 pin 8-byte Synchronous DRAM (SDRAM) Small Outline Dual In-line Memory Modules (SO-DIMM) which is organised as 64Mx64 high speed array in two memory banks designed for use in non-parity applications. These SO-DIMMs use back side protected P-TFBGA package technology. Decoupling capacitors are mounted on the board.
All INFINEON 144-pin SO-DIMMs of the HYS64V64220GBDL-7 provide a high performance, flexible 8-byte interface in a 67,6 mm long footprint.