ICL222R508-01
Thermistors - NTC 2.5 OHM 8A Curent Limite Inrush
product image
ICL222R508-01 Picture
SeekIC No. : 00691003 Detail
ICL222R508-01: Thermistors - NTC 2.5 OHM 8A Curent Limite Inrush
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ICL222R508-01
Mfg:
Honeywell
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Resistance : 2.5 Ohms Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial Operating Temperature Range : - 40 C to + 185 C
Current Rating : 8 Amps Dimensions : 9.5 mm Dia. x 5 mm W
Description
Package / Case :
Packaging :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Operating Temperature Range : - 40 C to + 185 C
Current Rating : 8 Amps
Dimensions : 9.5 mm Dia. x 5 mm W
Resistance : 2.5 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationICL222R508-01
VendorHoneywell Sensing and Control
CategoryCircuit Protection
R @ 25°C2.5 Ohm
Current - Steady State Max8A
R @ Current0.06 Ohm
Tolerance±20%
Lead Spacing0.31" (7.87mm)
Diameter0.866" (22mm)