ICS650G-40A
IC CLOCK ETHERNET SWITCH 16TSSOP
product image
ICS650G-40A Picture
SeekIC No. : 003479626 Detail
ICS650G-40A: IC CLOCK ETHERNET SWITCH 16TSSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ICS650G-40A
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Type: Clock/Frequency Synthesizer PLL: Yes
Input: Clock, Crystal Output: Clock
Number of Circuits: 1 Ratio - Input:Output: 1:3
Differential - Input:Output: No/No Frequency - Max: 25MHz
Divider/Multiplier: No/No Package / Case : HTSSOP-20
Voltage - Supply: 3.15 V ~ 3.45 V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package: 16-TSSOP
Description
Series: -
PLL: Yes
Number of Circuits: 1
Differential - Input:Output: No/No
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Divider/Multiplier: No/No
Packaging: Tube
Output: Clock
Voltage - Supply: 3.15 V ~ 3.45 V
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Ratio - Input:Output: 1:3
Type: Clock/Frequency Synthesizer
Input: Clock, Crystal
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Frequency - Max: 25MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationICS650G-40A
VendorIDT, Integrated Device Technology Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeClock Synthesizer
Number of Outputs2
InputClock, Crystal
OutputClock
Frequency-Max25MHz
Package / Case16-TSSOP
PackagingTube
Lead Free StatusContains Lead
RoHS StatusRoHS Non-Compliant
Other Names ICS650G 40A