ICS81006
Features: • Six LVCMOS/LVTTL outputs, 20 nominal output impedance• Output Q5 can be selected for ÷1 or ÷2 frequency relative to the crystal frequency• Output frequency range: 12MHz to 40MHz• Crystal pull range: ± 90ppm (typical)• Synchronous output enable places outpu...
product image
ICS81006 Picture
SeekIC No. : 004370896 Detail
ICS81006: Features: • Six LVCMOS/LVTTL outputs, 20 nominal output impedance• Output Q5 can be selected for ÷1 or ÷2 frequency relative to the crystal frequency• Output frequency range: 12MHz...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ICS81006
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Six LVCMOS/LVTTL outputs, 20 nominal output impedance
• Output Q5 can be selected for ÷1 or ÷2 frequency relative to the crystal frequency
• Output frequency range: 12MHz to 40MHz
• Crystal pull range: ± 90ppm (typical)
• Synchronous output enable places outputs in High-Z state
• On-chip filter on VIN to suppress noise modulation of VCXO
• VDD/VDDO combinations
   3.3V/3.3V
   3.3V/2.5V
   3.3V/1.8V
   2.5V/2.5V
   2.5V/1.8V
• 4mm x 4mm 20 Lead VFQFN package is ideal for space constrained designs
• 0 to 70 ambient operating temperature
• Available in both standard and lead-free RoHS compliant packages
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Supply Voltage, VDD .................................................4.6V
Inputs, VI ........................................-0.5V to VDD + 0.5 V
Outputs, VO...................................... -0.5V to VDD + 0.5V
Package Thermal Impedance, JA ........38.5/W (0 mps)
Storage Temperature, TSTG ......................-65 to 150
NOTE: Stresses beyond those listed under Absolute Maximum Ratings may cause permanent damage to the
Description
The ICS81006 is a high performance, low jitter/low phase noise VCXO and is a member of the HiPerClockS™ family of high performance clock solutions from ICS. The ICS81006 works in conjunction with a pullable crystal to generate an output clock over the range of 12MHz - 40MHz and has 6 LVCMOS outputs, effectively integrating a fanout buffer function.
The frequency of the VCXO is adjusted by the VC control voltage input. The output range is ±100ppm around the nominal crystal frequency. The VC control voltage range is 0 - VDD. The ICS81006 is packaged in a small 4mm x 4mm VFQFN package and is ideal for use on space constrained boards typically encountered in ADSL/ VDSL applications.