ICS843207-350
Features: • Seven independently configurable LVPECL outputs at 87.5MHz, 175MHz or 350MHz• Individual high impedance control of each output• Selectable crystal oscillator interface designed for 14MHz, 18pF parallel resonant crystal or LVCMOS single-ended input• Output freque...
product image
ICS843207-350 Picture
SeekIC No. : 004371019 Detail
ICS843207-350: Features: • Seven independently configurable LVPECL outputs at 87.5MHz, 175MHz or 350MHz• Individual high impedance control of each output• Selectable crystal oscillator interface ...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ICS843207-350
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Seven independently configurable LVPECL outputs at 87.5MHz, 175MHz or 350MHz
• Individual high impedance control of each output
• Selectable crystal oscillator interface designed for 14MHz, 18pF parallel resonant crystal or LVCMOS single-ended input
• Output frequency can be varied ± 5% from nominal
• VCO range: 620MHz - 750MHz
• Full 3.3V supply mode
• 0°C to 70°C ambient operating temperature
• Available in both standard (RoHS 5) and lead-free (RoHS 6) packages
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Supply Voltage, VCC                                4.6V
Inputs, VI                        -0.5V to VCC + 0.5V
Outputs, IO
Continuous Current                              50mA
Surge Current                                    100mA
Package Thermal Impedance, JA 65.7°C/W (0 mps)
Storage Temperature, TSTG  -65°C to 150°C
Description
The ICS843207-350 is a low phase-noise frequency margining synthesizer that targets clocking for high performance interfaces such as SPI4.2 and is a member of the HiPerClockS™ family of high performance clock solutions from IDT. In the default mode, each output can be configured individually to generate an 87.5MHz, 175MHZ or 350MHz LVPECL output clock signal from a 14MHz crystal input. There is also a frequency margining mode available where the device can be configured, using control pins, to vary the output frequency up or down from nominal by 5%. The ICS843207-350 is provided in a 48-pin LQFP package.