ICTE-015G
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 15V 1500W Unidirectional
product image
ICTE-015G Picture
SeekIC No. : 00250734 Detail
ICTE-015G: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 15V 1500W Unidirectional
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ICTE-015G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 25 V
Operating Voltage : 15 V Package / Case : Case 41A-02
Breakdown Voltage : 17.6 V Peak Surge Current : 60 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 65 C Packaging : Bulk
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Packaging : Bulk
Operating Voltage : 15 V
Breakdown Voltage : 17.6 V
Clamping Voltage : 25 V
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Package / Case : Case 41A-02
Peak Surge Current : 60 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationICTE-015G
VendorON Semiconductor
CategoryCircuit Protection
Package / CaseAxial
PackagingBulk
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown17.6V