ICTE-022G
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 22V 1500W Unidirectional
product image
ICTE-022G Picture
SeekIC No. : 00247550 Detail
ICTE-022G: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 22V 1500W Unidirectional
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ICTE-022G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 37.5 V
Operating Voltage : 22 V Package / Case : Case 41A-02
Breakdown Voltage : 25.9 V Peak Surge Current : 40 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 65 C Packaging : Bulk
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Packaging : Bulk
Peak Surge Current : 40 A
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Operating Voltage : 22 V
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Clamping Voltage : 37.5 V
Package / Case : Case 41A-02
Breakdown Voltage : 25.9 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationICTE-022G
VendorON Semiconductor
CategoryCircuit Protection
Package / CaseAxial
PackagingBulk
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)22V
Voltage - Breakdown25.9V