ICTE-36RL4
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 36V 1500W
product image
ICTE-36RL4 Picture
SeekIC No. : 00264454 Detail
ICTE-36RL4: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 36V 1500W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ICTE-36RL4
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 26 V
Operating Voltage : 36 V Package / Case : Case 41A-04
Breakdown Voltage : 42.4 V Peak Surge Current : 10 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 65 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Packaging : Reel
Clamping Voltage : 26 V
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Package / Case : Case 41A-04
Peak Surge Current : 10 A
Operating Voltage : 36 V
Breakdown Voltage : 42.4 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationICTE-36RL4
VendorON Semiconductor
CategoryCircuit Protection
Package / CaseAxial
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown42.4V