IDP30E60
Diodes (General Purpose, Power, Switching) FAST SWITCH EMCON DIODE 600V 30A
product image
IDP30E60 Picture
SeekIC No. : 00136708 Detail
IDP30E60: Diodes (General Purpose, Power, Switching) FAST SWITCH EMCON DIODE 600V 30A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IDP30E60
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Switching Diodes Peak Reverse Voltage : 600 V
Forward Continuous Current : 52.3 A Max Surge Current : 117 A
Configuration : Single Recovery Time : 126 ns
Forward Voltage Drop : 2 V Maximum Reverse Leakage Current : 50 uA
Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C Package / Case : TO-220-2
Packaging : Tube
Description
Maximum Power Dissipation :
Product : Switching Diodes
Packaging : Tube
Peak Reverse Voltage : 600 V
Configuration : Single
Maximum Reverse Leakage Current : 50 uA
Forward Voltage Drop : 2 V
Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C
Package / Case : TO-220-2
Forward Continuous Current : 52.3 A
Max Surge Current : 117 A