IDT6116LA45TPGI
IC SRAM 16KBIT 45NS 24DIP
product image
IDT6116LA45TPGI Picture
SeekIC No. : 003550248 Detail
IDT6116LA45TPGI: IC SRAM 16KBIT 45NS 24DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IDT6116LA45TPGI
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Format - Memory: RAM Memory Type: SRAM - Asynchronous
Memory Size: 16K (2K x 8) Speed: 45ns
THD plus Noise : 1.5 %, 0.4 % Interface: Parallel
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Package / Case: 24-DIP (0.300", 7.62mm) Supplier Device Package: 24-PDIP
Description
Series: -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Packaging: Tube
Memory Size: 16K (2K x 8)
Format - Memory: RAM
Interface: Parallel
Speed: 45ns
Memory Type: SRAM - Asynchronous
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Package / Case: 24-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package: 24-PDIP
Parameters:
Technical/Catalog InformationIDT6116LA45TPGI
VendorIDT, Integrated Device Technology Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory TypeSRAM
Memory Size16K (2K x 8)
Speed45ns
InterfaceParallel
Package / Case24-DIP
PackagingTube
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V