IDT71016S12PH8
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP
product image
IDT71016S12PH8 Picture
SeekIC No. : 003548703 Detail
IDT71016S12PH8: IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IDT71016S12PH8
Memory Size: 1M (64K x 16) Speed: 12ns
Interface: Parallel Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Package / Case: 44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package: 44-TSOP II Package / Case : DMP-16
Description
Series: -
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Packaging: Tape & Reel (TR)
Memory Size: 1M (64K x 16)
Package / Case: 44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package: 44-TSOP II
Speed: 12ns
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Parameters:
Technical/Catalog InformationIDT71016S12PH8
Memory Size1M (64K x 16)
Speed12ns
InterfaceParallel
Package / Case44-TSOP II
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V