IDT71016S12PHGI8
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP
product image
IDT71016S12PHGI8 Picture
SeekIC No. : 003552518 Detail
IDT71016S12PHGI8: IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IDT71016S12PHGI8
Memory Size: 1M (64K x 16) Speed: 12ns
Interface: Parallel Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Maximum Operating Temperature : 75 C
Package / Case: 44-TSOP (0.400", 10.16mm Width) Supplier Device Package: 44-TSOP II
Description
Series: -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Memory Size: 1M (64K x 16)
Package / Case: 44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package: 44-TSOP II
Speed: 12ns
Packaging: Cut Tape (CT)
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Parameters:
Technical/Catalog InformationIDT71016S12PHGI8
VendorIDT, Integrated Device Technology Inc (VA)
Memory Size1M (64K x 16)
Speed12ns
InterfaceParallel
Package / Case44-TSOP II
PackagingDigi-Reel?
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V