IDT71016S15PHGI8
IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP
product image
IDT71016S15PHGI8 Picture
SeekIC No. : 003556466 Detail
IDT71016S15PHGI8: IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IDT71016S15PHGI8
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Output Power : 90 mW
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc Format - Memory: RAM
Memory Type: SRAM - Asynchronous Memory Size: 1M (64K x 16)
Speed: 15ns Interface: Parallel
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Package / Case: 44-TSOP (0.400", 10.16mm Width) Supplier Device Package: 44-TSOP II
Description
Series: -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Memory Size: 1M (64K x 16)
Package / Case: 44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package: 44-TSOP II
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Speed: 15ns
Parameters:
Technical/Catalog InformationIDT71016S15PHGI8
VendorIDT, Integrated Device Technology Inc (VA)
Memory Size1M (64K x 16)
Speed15ns
InterfaceParallel
Package / Case44-TSOP II
PackagingCut Tape (CT)
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V