IDT71V3556S166BG8
IC SRAM 4MBIT 166MHZ 119BGA
product image
IDT71V3556S166BG8 Picture
SeekIC No. : 003556303 Detail
IDT71V3556S166BG8: IC SRAM 4MBIT 166MHZ 119BGA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IDT71V3556S166BG8
Format - Memory: RAM Memory Type: SRAM - Synchronous ZBT
Memory Size: 4.5M (128K x 36) Speed: 166MHz
Interface: Parallel Voltage - Supply: 3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Package / Case: 119-BGA
Supplier Device Package: 119-PBGA (14x22) Package / Case : DMP-16
Description
Series: -
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Packaging: Tape & Reel (TR)
Format - Memory: RAM
Interface: Parallel
Speed: 166MHz
Memory Size: 4.5M (128K x 36)
Voltage - Supply: 3.135 V ~ 3.465 V
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Memory Type: SRAM - Synchronous ZBT
Package / Case: 119-BGA
Supplier Device Package: 119-PBGA (14x22)
Parameters:
Technical/Catalog InformationIDT71V3556S166BG8
VendorIDT, Integrated Device Technology Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory Size4M (128K x 36)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Package / Case119-BGA
PackagingTape & Reel (TR)