IDT72V295L10PF8
IC FIFO SUPERSYNCII 10NS 64-TQFP
product image
IDT72V295L10PF8 Picture
SeekIC No. : 003540594 Detail
IDT72V295L10PF8: IC FIFO SUPERSYNCII 10NS 64-TQFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IDT72V295L10PF8
Quick Details
Series: 72V Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Logic Family : 74F Function: Synchronous
Memory Size: 2.3K (64 x 36) Data Rate: -
Access Time: 10ns Voltage - Supply: 3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 64-LQFP Supplier Device Package: 64-TQFP (14x14)
Description
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Function: Synchronous
Mounting Type: Surface Mount
Data Rate: -
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Access Time: 10ns
Series: 72V
Voltage - Supply: 3 V ~ 3.6 V
Package / Case: 64-LQFP
Supplier Device Package: 64-TQFP (14x14)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Memory Size: 2.3K (64 x 36)
Parameters:
Technical/Catalog InformationIDT72V295L10PF8
VendorIDT, Integrated Device Technology Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory Size2.3kb (64 x 36)
FunctionSynchronous
Package / Case64-TQFP
PackagingTape & Reel (TR)
Data Rate-
Mounting TypeSurface Mount
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V